Blog

Inspirace

23.9.2017

Nechme se tedy INSPIROVAT. Čímkoli. V handmade tvorbě je nám to obzvlášť zapotřebí. Tak jako v jiných oborech se nám může přihodit nepříjemné "vyhoření". Může se to stát ve chvíli, kdy naše tvorba sklouze do "manufaktury", je monotónní, stereotypní.

Někdy se nám prostě nedaří, nemůžeme za to, zkrátka se to stane. Já to poznám už ráno, jakmile se probudím. Ten den vím, že nic kloudně neudělám, že se nedonutím. Nebaví mě nic a tak hledám inspiraci. Nutně musím vymyslet, nebo vytvořit něco nového, jiného. Abych se vymanila ze stereotypu. Zakázky a vše ostatní jde stranou a já se soustředím jen na to "inspirovat se".

Někde jsem četla, že inspiraci častěji zažívají lidé, kteří jsou otevření novým zážitkům a věnují se tvůrčí činnosti. Musím souhlasit, protože tak to vnímám i já.
Inspirují mě články, videa, fotky, cokoli.

Když inspirace nechce přijít, vezmu tužku a papír a sepíšu si věci, které mi činí radost, a to by v tom byl čert, aby na mě nenapadlo něco "echt" super, protože nějaká múza mě vždycky nakopne.
Touhle sebereflexí se právě vymaním z toho stereotypu, který mě osobě děsně ubíjí. Pokaždé je seznam věcí, které mi činí radost jiný, a pokaždé mi sepisování seznamu navodí pozitivní náladu a pohodu uvnitř mě. Vnímám jen sama sebe, a jsem tak otevřená novým věcem.
Projdu internet, videa, fotky, články, a inspirace přijde.

Stalo se mi, přede dvěma lety, že jsem jela na jarmark a byla jsem upozorněna pořadatelem na vysokou účast dětí. Rozhodla jsem se vytvořit "záložky do knihy".Všude se mluví o tom, jak málo dnešní děti čtou a jak se každý snaží je ke čtení vést, a já chtěla být originální. Objednala jsem tedy 200 kusů polotovarů, cedulek, a rozhodla jsem se je technikou decoupage vyzdobit dětskými motivy.
Udělala jsem jich asi 70. ALE! Neprodala jsem ani jednu :-) Debakl jako hrom. Říkala jsem si, co že s tím budu dělat. No, nabídla jsem je k prodeji na netu, pár se jich prodalo, dávala jsem je jako dárek k větším objednávkám, až jsem se jich všech konečně "zbavila".
Jenomže mi zbylo 130 kousků neozdobených, a fáákt se mi nechtělo dělat další záložky o které prostě nebyl zájem.

Přemýšlela jsem co s nima. Co mám dělat s těma cedulkama? No a jednou jsem měla taky takový den "BLBEC" a rozjímala jsem, bilancovala, a hledala. Někde na mě "vyskočily" cedulky na dveře, a já zažila AHA moment! Začala jsem si tvořit návrhy, a za pár dní jsem pustila do světa pár kousků....

Co se stalo? NESTÍHALA jsem zapisovat objednávky a vyrábět cedulky.

Takže mě se vyplatilo počkat na nápad, na múzu, nechat se inspirovat. Mě to tak zkrátka funguje, a to je na tvoření super.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Zpět